W swoim życiu przetestowałem już wiele statywów. Niektóre z nich okazały się mało funkcjonalne, a inne szybko skończyły swój żywot złamaniem jakiejś części lub zepsutą głowicą. Mimo, że znalazłem już model, który doskonale sprawdza się w studio, w dalszym ciągu poszukiwałem niezawodnej propozycji na wyjazdy. Wtedy właśnie poznałem statyw SLIK PRO AL-324 z głowicą SLIK SH-705E.

Wybrany model zdecydowanie różni się od swoich poprzedników, których miałem okazję testować już wiele lat temu. Jego przemyślana konstrukcja i intuicyjna obsługa z powodzeniem sprawdzi się w rękach mniej doświadczonych fotografów i filmowców, jak i profesjonalistów. Poznajmy go bliżej…

PODSTAWOWE INFORMACJE

Ten niepozorny statyw osiąga maksymalną wysokość 170 cm przy wadze mniejszej niż 2 kg. Na rynku dostępnych jest wiele statywów o niższej wadze jednak nie dorównują one temu modelowi wykonanemu z aluminium. 4-sekcyjny statyw został wyposażony w oryginalny system R.F.M. (Rappid Flip Mechanism), który zapewnia łatwy sposób regulacji kąta rozstawu nóg, dzięki czemu możemy rozstawić nasz sprzęt naprawdę nisko i stabilnie.

OBSŁUGA

Popularny klamerkowy system ustawiania wysokości nóg statywu sprzyja intuicyjnej obsłudze sprzętu. Podwyższenie statywu standardowo możliwe jest również dzięki kolumnie, której regulacja opiera się na dwóch pokrętłach. 3-kierunkowa głowica, jak i łatwy sposób montażu aparatu (zatrzask) sprzyja szybkiemu ustawiania kadru.

DODATKOWE FUNKCJONALNOŚCI

Podczas projektowania pomyślano o zamontowaniu małej, okrągłej poziomicy, jak również o wyróżnieniu jednej z trzech nóg i umieszczeniu na niej gumowego uchwytu, który pomaga nam stabilnie przestawiać statyw nawet jedną ręką.

Najważniejszym jednak plusem statywu okazał się być hak, który nie raz znalazł już u mnie zastosowanie na miękkim i mniej stabilnym podłożu. Pozwala on na umieszczenie obciążnika, dzięki czemu zyskujemy pewność, iż nas statyw nie zaliczy upadku z aparatem i cięższym obiektywem.

PODSUMOWANIE

Koszt zestawu (statyw + głowica) jest adekwatny do jakości sprzętu marki SLIK. Polecam go zaawansowanym, jak i początkującym użytkownikom, gdyż wiem, że zostanie z nimi na długie lata. Jest to statyw, który zrobił na mnie wielkie wrażenie.

__________

Zdjęcia i tekst: Bartłomiej Gołębiowski