Jednym z podstawowych elementów wyposażenia dla fotografów krajobrazu, a zwłaszcza osób, które specjalizują się w technice długich czasów jest statyw. Powinien charakteryzować się stabilną i uniwersalną konstrukcją oraz solidną głowicą.

Takim właśnie statywem jest VANGUARD ALTA PRO 2+ 263AB 100, którego używam od wielu miesięcy. Sprawdza się, w rożnych warunkach pogodowych, czasami ekstremalnych jak mocny, porywisty wiatr, deszcz czy słona, morska woda.

Stabilna praca

Statyw wraz głowica zachowuje pełną stabilność, także przy większych obciążeniach. Sprawdza się przy kilkuminutowych czasach ekspozycji z dość ciężkim zestawem jak Canon EOS 6D i moim ulubionym obiektywem Sigma 12-24 f/4 DG HSM ART, holderem z filtrem polaryzacyjnym oraz filtrami systemu 150mm. Zapewnia stabilną pracę. Również z obiektywem Sigma 70-200mm f/2.8 EX DG OS HSM.

Głowica kulowa VANGUARD ALTA BH-100, która wchodzi w skład zestawu jest wielozadaniowa. Da się nią precyzyjnie sterować, ponadto posiada trzy osobne pokrętła sterujące: pokrętło blokady ruchu, pokrętło kontroli oporu oraz  pokrętło panoramowania. Wyposażona w dwie poziomice dla dokładnego wypoziomowania zamocowanego na niej aparatu. W głowicy tej zastosowano szybkozłącze typu Arca Swiss, które jest solidne i bezpieczne.

Budowa statywu

Statyw wykonany jest z aluminium. Konstrukcja 3 sekcyjna zapewnia bardzo dobrą stabilność, a nogi można rozłożyć pod czterema kątami. Dodatkowo centralną kolumnę można wysuwać. Przewidziane obciążenie to 7kg, a maksymalna wysokość po rozłożeniu to 173,4cm, minimalna 73,9cm, waga zestawu 2,3kg. Każdy dopasuje go pod swoje potrzeby.

Regulacja długości nóg jest wygodna i szybka, blokada/odblokowanie następuje poprzez przekręcenie gumowych zacisków pokrytych gumą. Takie rozwiązanie zapewnia szybką zmianę wysokości statywu.

Nogi statywu mają gumowe stopki, które świetnie spisują się, w każdych warunkach terenowych. Dwie z trzech nóg pokryte są gumowymi nakładkami poprawiającymi chwyt w przenoszenia w chłodne lub deszczowe dni.

Waga i wielkość nie przeszkadza w noszeniu statywu w terenie, w ręku lub przymocowanego do plecaka. 

Jako fotograf krajobrazu specjalizujący się w fotografiach z długim czasem naświetlania oraz używający wcześniej statywów innych producentów mogę w pełni polecić statyw VANGUARD ALTA PRO 2+ 263AB 100. Zarówno fotografom profesjonalnym jak i hobbystom. Zawsze spisuje się rewelacyjnie i nigdy mnie nie zawiódł.

Tekst i zdjęcia: Ryszard Łomnicki IG: rx70